Kolekcje Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN mają charakter kolekcji narodowej. Instytut jest jednym z najważniejszych ośrodków, dysponentów zbiorów naukowych i baz różnorodności biologicznej roślin naczyniowych i kryptogamów (mszaków, glonów i grzybów) Europy i świata. O dostępności i znaczeniu międzynarodowym zbiorów świadczy uwzględnienie ich w funkcjonujących od wielu lat międzynarodowych bazach danych, np.: Index Herbariorum; Index Fungorum; Algae Base. Początki tworzenia regularnej kolekcji botanicznej sięgają roku 1867 i związane są z dawnym Muzeum Komisji Fizjograficznej Polskiej Akademii Umiejętności. Najstarsze, historyczne zbiory zabezpieczone w Instytucie pochodzą z końca XVII, XVIII i przełomu XIX i XX wieku. Kolekcje Instytutu, których łączna liczba numerów inwentarzowych wynosi blisko 1.4 mln (około 230 tys. pozostaje do inwentaryzowania) są także jedynymi w Polsce tak zróżnicowanymi pod względem reprezentacji grup systematycznych roślin i grzybów, posiadającymi znaczące kolekcje ze wszystkich kontynentów.

Osoba do kontaktu – Dyrektor: prof. dr hab. LUCYNA ŚLIWA

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Osoba do kontaktu – Dyrektor: prof. dr hab. LUCYNA ŚLIWA e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje o Narodowej Kolekcji Bioróżnorodności Organizmów Współczesnych i Kopalnych IB PAN (NKB IB PAN) znalazły się w broszurze „Polska Mapa Infrastruktury Badawczej” promującej 70 najlepszych infrastruktur badawczych w Polsce, opublikowanej na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. CZYTAJ DALEJ...

SKRÓT DO BROSZURY ...