Serdecznie zapraszamy do udziału w sesji naukowej pt. „Władysław Szafer (1886-1970) – organizator nauki, botanik, współtwórca ochrony przyrody”, współorganizowanej przez nasz Instytut. Odbędzie się ona w dniu 5 listopada 2020 r. w formie zdalnej. Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w sesji na adres

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 2 października 2020 r. 

Pozostałe informacje o organizatorach i programie sesji CZYTAJ DALEJ ...

FB IB PAN

Pracownik naszego Instytutu, dr hab Aldona Mueller-Bieniek została jednym z wielu członków rady redakcyjnej https://www.mdpi.com/journal/land/topic_editors czasopisma Land, publikowanego w systemie open access przez wydawnictwo mdpi. W czasopiśmie tym co miesiąc ukazują się artykuły dotyczące ekologii, ochrony, przemian krajobrazu i wszelkich tematów z tym związanych, włączając archeologię i historię środowiskową. Jest to czasopismo młode, intensywnie się rozwijające, indeksowane w bazie Scopus (2019 CiteScore: 2.8 ) i JCR (2019 IF: 2.429).

Więcej na stronie https://www.mdpi.com/journal/land

Więcej informacji:

FB IB PAN

Naukowcy z naszego Instytutu biorą udział w przełomowych badaniach nad historią uprawy prosa zwyczajnego (Panicum miliaceum L.). Proso zwyczajne zostało udomowione na Dalekim Wschodzie w VII tysiącleciu p.n.e. (BC). Mimo, że jego ziarna pojawiają się w europejskich stanowiskach archeologicznych z tego samego czasu (neolitu), badania zespołu kierowanego przez dr Draganę Filipović z Instytutu Archeologii Uniwersytetu w Kilonii dostarczyły dowodów, że dotarło ono na teren Europy około połowy II tysiąclecia BC, tzn. w epoce brązu. Datowania radiowęglowe (https://radiocarbon.pl/informacje-o-radioweglu/) ziaren prosa pochodzących z wielu stanowisk europejskich wskazują, że jego uprawa rozprzestrzeniała się bardzo szybko od Ukrainy po Europę Zachodnią, jednak najstarsze ziarna pochodzą z pierwszej połowy II tysiąclecia BC. Wyniki analiz opartych na znaleziskach będących rezultatem wieloletnich badań archeobotanicznych, zostały opublikowane m.in. w czasopiśmie Scientific Reports .Bardziej szczegółowe dane o niezwykle interesujących  znaleziskach szczątków roślinnych (m.in. prosa) ze stanowiska archeologicznego w Lipniku k. Przeworska zostały wcześniej opisane w artykule opublikowanym w Archaeological and Anthropological Science

Nasze analizy stanowią nie tylko ważny etap badań nad historią rolnictwa, lecz również przyczyniają się do lepszego poznania procesów podepozycyjnych panujących na stanowiskach archeologicznych typu suchego.

Więcej informacji:

FB IB PAN

Nauka w Polsce

Phys.org

CAU Kiel

31 sierpnia 2020

W ostatnim tygodniu wykopalisk archeologicznych w Biskupicach zespół projektowy dr Magdaleny Moskal - del Hoyo natrafił na wyjątkowy fragment ceramiki ozdobiony wizerunkiem twarzy z rogami wymodelowanymi powyżej brwi. Jest to jedyny tego typu fragment naczynia w Polsce, którego stylistyka nawiązuje do zabytków znajdowanych na terenie Słowacji i Węgier. Fragment naczynia został znaleziony w jamie związanej z jednym z odkrytych w tym sezonie wykopaliskowym domów na osadzie kultury ceramiki wstęgowej rytej i wstępnie datowany jest na przełom VI i V tysiąclecie BC (foto patrz  FB IB PAN).

Więcej informacji o wspaniałym artefakcie i o stanowisku poniżej:

Radio Kraków

Gazeta Wyborcza

PAP

Radio RMF

Nauka w Polsce

5 sierpnia 2020

Nowy nurt badań dotyczący wiesiołków (rodzaj Oenothera)

Miło nam ogłosić, że w naszym Instytucie rozpoczęto eksperymentalną hodowlę wiesiołków (rodzaj Oenothera). Ta fascynująca grupa roślin to rośliny modelowe w badaniach genetycznych, o niespotykanym nigdzie indziej sposobie przekazywania cech. Jednakże mimo, że wiesiołki spotykamy często (na przydrożach, nieużytkach, terenach kolejowych) to o procesach ewolucji w tej grupie, jak choćby powstawania gatunków i hybrydyzacji, ciągle wiemy niewiele.

Podjęcie badań w tym temacie wymagało zebrania odpowiednich nasion, reprezentujących poszczególne kombinacje genetyczne. Co ciekawe, udało się także wyhodować niespotykane w Europie formy amerykańskie, będące przodkami znanych nam gatunków europejskich. W dalszej kolejności osobniki te posłużą do eksperymentalnego krzyżowania w celu otrzymania unikatowych form mieszańcowych, których analiza pozwoli nam wnioskować na temat ewolucji w tej grupie roślin (foto patrz FB IB PAN).

Projekt ten stanowi kontynuację badań prowadzonych przez dr Monikę Woźniak-Chodacką z Zakładu Roślin Naczyniowych.